«Як захистити себе і не заразити інших»
Навіть у мирний час у теплий період року збільшується кількість випадків гострих кишкових інфекцій. Із початком повномаштабної війни ризики виникнення таких хвороб значно зросли. Підвищена температура навколишнього середовища сприяє поширенню збудників, які викликають захворювання на кишкові інфекції такі як сальмонела, кишкова паличка, ротавіруси тощо.
Війна в рази збільшила кількість внутрішньо переміщених осіб, багато хто з них живе або проводить певну кількість часу в спеціально облаштованих місцях для перебування переселенців. Велике скупчення людей, відсутність сталого доступу до проточної води і засобів гігієни можуть загрожувати спалахами і швидким поширенням інфекційних хвороб. Запобігти цьому можна завдяки застосуванню простих засобів профілактики.
На що потрібно звернути увагу?
Харчове отруєння
Основною причиною виникнення є елементарне недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових страв, вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання.
Під час перебування у місцях тимчасового перебування людей не завжди можуть бути забезпечені повноцінні умови для зберігання харчових продуктів і доступ до джерел водопостачання у достатній кількості. Найчастіше небезпеку становлять сирі продукти тварин-ного походження: сирі або без належної термічної обробки м’ясо, яйця, непастеризоване молоко. Також небезпечними можуть бути немиті або погано вимиті фрукти та овочі.
Тому, головне правило – при приготуванні їжі здійснювати термообробку продуктів, а овочі і фрукти ретельно мити кип’яченою водою та обдавати окропом. Крім того, оскільки у теплий період року збільшується ризик швидкого псування продуктів, вживати лише свіжоприготовлену їжу, а у разі повторного споживання піддавати їх повторній термічній обробці. Перед цим обов’язково мити руки з милом і протирати зволоженими серветками-дезінфікантами тощо.
Якщо почалися ознаки харчового отруєння (діарея та/або блювання) та у разі погіршення стану (підняття температури, висока сухість у роті та горлі, запаморочення, коли встаєте) – якомога швидше потрібно звернутися по медичну допомогу.
Респіраторні хвороби
У місцях тимчасового перебування людей, особливо у холодну пору року, зростає ризик поширення респіраторних хвороб, у тому числі і COVID-19. Тому необхідно пам’ятати про основні рекомендації щодо профілактики респіраторних інфекцій:
- підтримувати чистоту в приміщеннях, проводити провітрювання хоча б тричі на день і щоденне вологе прибирання;
- люди з ознаками гострого респіраторного захворювання мають бути відокремлені від інших та обов’язково носити засоби індивідуального захисту, зокрема маски, що прикривають ніс і рот;
- дотримуватися правил особистої гігієни: користуватися серветками, мити руки, обробляти руки спиртовмісними антисептиками або протирати вологими серветками;
- дотримуватися правил респіраторної гігієни (при кашлі та чханні прикривати рот і ніс серветкою або згином ліктя).
Треба пам’ятати! При появі симптомів своєчасно звертатись за медичною допомогою. Самолікування може призвести до значних ускладнень, особливо це стосується дітей раннього віку. Чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дасть можливість попередити та уникнути виникнення багатьох інфекційних хвороб!!!
Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Дрогобицького районного управління Головного управління
Держпродспоживслужби у Львівській області
тел.(032)4412906