ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕПОВНОЛІТНІХ

Дата: 06.11.2023 14:28

Багато хто з підлітків вважає, що кримінальна або адміністративна відповідальність настає з моменту досягнення повноліття (18 років). Але такі переконання є помилковими та можуть заважати усвідомленню наявності  відповідальності дітей за протиправні вчинки.

Отож, підлітки, які вчиняють протиправні дії, можуть бути притягнені до адміністративної та кримінальної відповідальності.

Адміністративній відповідальності підлягають особи, які на момент вчинення правопорушення досягли 16 років. До кримінальної, у визначених законом випадках, навіть 14-річні діти. Такими випадками є, зокрема, скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність. Вона обов’язково посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян. Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.

За вчинення адміністративних правопорушень можуть застосовуватись такі адміністративні стягнення:

• зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
  • попередження;
  • штраф;
  • догана або сувора догана;
  • громадські роботи;
  • виправні роботи;
  • адміністративний арешт та інші.

У свою чергу, злочином є передбачене Кримінальним кодексом України суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом злочину. Суб'єктом злочину є фізична осудна особа, яка вчинила злочин у віці, з якого може наставати кримінальна відповідальність.

Чинне законодавство передбачає, що кримінальній відповідальності та покаранню підлягають особи, яким до скоєння злочину виповнилось 16 років. Лише за деякі злочини, згідно з ч. 2 ст. 22 Кримінального кодексу України ,кримінальна відповідальність може настати з 14 років,. Серед них:

• умисне вбивство ;
  • умисне тяжке тілесне ушкодження;
  • умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження;
  • диверсію;
  • бандитизм;
  • терористичний акт;
  • захоплення заручників;
  • зґвалтування;
  • насильницьке задоволення статевої пристрасті неприродним способом;
  • крадіжку;
  • грабіж;
  • розбій;
  • вимагання;
  • умисне знищення або пошкодження майна;
  • пошкодження шляхів сполучення і транспортних засобів.

До неповнолітніх, визнаних винними у вчиненні злочину, судом можуть бути застосовані такі основні види покарань: штраф; громадські роботи; виправні роботи; арешт; позбавлення волі на певний строк.

Треба пам’ятати, що адміністративне правопорушення — не дрібниця, а шлях до скоєння зло­чину. Отже, попередження адміністративного правопорушення, а також своєчасне покарання за його скоєння є шляхом до запобігання скоєння злочину.

Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх.  Правознавство - YouTube