ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ-НАЙВАЖЛИВІША СПРАВА НАШОГО ЖИТТЯ, АДЖЕ ВОНИ ТВОРИТИМУТЬ МАЙБУТНЄ.
Фахівцями соціальної роботи КУ «Центр надання соціальних послуг Меденицької селищної ради» проведено круглий стіл з батьками, де проговорили питання та проблеми, з якими всі стикаються у процесі виховання дітей.
Адже, виховання дітей – найважливіша галузь нашого життя. Наші діти творитимуть майбутнє. А те, як вони це робитимуть, багато в чому залежить від нашого виховання.
Батьки, щоб компенсувати свою любов, намагаються забезпечити дитину матеріально, купуючи дорогий одяг, телефон, комп’ютер і т.д. Безсумнівно, смартфони, телефони, комп'ютери – це благо для людства. Вони надають допомогу в роботі та навчанні, роблять доступними різну інформацію і розваги. Але в той же час вони можуть стати небезпечною зброєю для самознищення. І саме тут не варто забувати, що жоден із цих пристроїв не дасть дитині того тепла, яке може дати мати чи батько, що їхнє спілкування з дитиною так само важливе для неї, як їжа, одяг та решта речей. Значне проведення часу за технічними пристроями, особливо коли мова йде про дитячі ігри, в які сьогодні вони грають, ще одна причина у формуванні жорстокості у нашому світі. А нестача спілкування призводить до того, що більшість дітей почуваються самотніми, страждають від депресій, стають схильними до суїциду. Дитина повинна відчувати, що її люблять, цінують, поважають, дитина повинна бачити, що її потребують, що з нею хочуть спілкуватися.
Окрім сказаного, існує ще декілька помилок, яких допускаються батьки у своєму вихованні і через які страждають діти. Найактуальніші з них:
1. Надмірна опіка. Вона також може зашкодити дитині, як і недостатній вияв любові. Внаслідок надмірної опіки, коли батьки самі приймають рішення за свою дитину, вона ніколи не навчиться бути самостійною та відповідальною за свої вчинки.
2. Низька згуртованість і значна розбіжність членів сім'ї у питаннях виховання. Внаслідок різних виховних підходів у дитини формується неадекватна поведінка, коли вона не знає, як поводитись можна, а як не слід робити, а зрештою й взагалі перестає звертати увагу на будь-які зауваження з приводу її поведінки.
3. Виховний контроль через викликання почуття провини. Дитині, яка постійно не слухається або зробила щось не так, постійно дорікають, говорять, що вона «не така як всі». І як результат – занижена самооцінка. Особливо проблема загострюється у підлітковому віці, коли через сформований «комплекс неповноцінності» («я поганий/а»), дитина прагне самоствердитись різними способами (алкоголь, куріння, хуліганство).
4. Сварки між батьками. Посилюють тривожність та страхи у дітей, невпевненість у власних силах.
5. Порівняння дітей із сусідськими.
6. Часте застосування словесних образ і фізичних покарань формує модель такого поводження з іншими.
Отже, надмірна агресія, жорстокість у дітей, алкоголізм, насильство ... цей список можна продовжувати до нескінченності. Нарешті, просто замкнутість, часті депресивні стани у дітей, невпевненість у собі – все це часто результат порушення сімейних взаємин.
Якими ж мають бути стосунки між батьками та дітьми?
Найкращі стосунки в сім’ях засновані на демократичному стилі виховання, коли відверто обговорюються та враховуються думки і почуття дитини, коли панує атмосфера взаєморозуміння та любові. Висловлювати свою любов дитині батьки можуть через:
➤ дотик – це одне на диво просте правило, якого слід дотримуватися незалежно від віку дитини;
➤ слова заохочення, підтримки, любові;
➤ час. Іноді діти роблять погані вчинки саме з метою, щоб батьки звернули на них увагу: бути покараним все ж краще, ніж бути забутим. Проводити час разом – значить віддати дитині свою увагу сповна. Форми спільного дозвілля в кожній сім'ї різноманітні: читання казок, бесіда за сімейною вечерею, гра у футбол, ремонт машини, допомога на дачі тощо. І як би ви не були зайняті, хоча б кілька годин на тиждень подаруйте не лише хатнім справам, телевізору, іншим своїм уподобанням, а передусім – своїй дитині;
➤ слухання та розуміння почуттів своєї дитини, співчуття.
На дитину неодмінно впливає поведінка самих батьків.
Треба пам’ятати! Дотримуючись цих простих правил, ви неодмінно покращите стосунки зі своїми дітьми, зможете зрозуміти їх точніше, а вони – вас. Адже в сім'ї має панувати злагода, любов, повага і взаєморозуміння. І починати слід із себе. Якщо ви запровадите такі стосунки у своїй сім'ї, то вам буде легше знаходити розуміння своїх чад, а вони йтимуть до вас за допомогою, а не шукатимуть її десь за домом і у шкідливих звичках, цінуватимуть вас, допомагатимуть.
І не забуваймо, що крім віртуального світу є справжній, з турботливими й люблячими батьками, з веселими друзями, чудовими пейзажами і захоплюючими подорожами!