Спільна нарада з фахівцями Держпродспоживслужби, представниками органів місцевого самоврядування, пасічниками та суб’єктами господарювання
26 березня в приміщенні Меденицької селищної ради відбулася спільна нарада з фахівцями Держпродспоживслужби, представниками органів місцевого самоврядування, пасічниками та суб’єктами господарювання.
На нараді були присутні В. Мацюк, - начальник Дрогобицької районної державної лікарні ветеринарної медицини, Т. Степ’як, - провідний спеціаліст відділу захисту рослин фітосанітарної діагностики, аналізу управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, М. Сенечин, - головний спеціаліст відділу якості і безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області.
В ході наради присутні розглянули питання:
- дотримання вимог законодавства у сфері бджільництва, профілактики отруєння бджіл засобами захисту рослин та дотримання чинного законодавства стосовно своєчасного повідомлення пасічників про застосування пестицидів і агрохімікатів;
- профілактики отруєння бджіл та алгоритму дій при встановленні факту отруєння бджіл і налагодження ефективної комунікації між суб’єктами господарювання, власниками пасік та представниками місцевої влади, налагодження співпраці між аграріями та пасічниками;
- мінімізації кількості випадків, пов’язаних із загибеллю бджіл у період обробітку сільськогосподарських культур засобами захисту рослин;
- профілактичні заходи щодо отруєння бджіл та відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва;
- попередження аграріями місця та часу проведення обробітку культур пестицидами.
Зокрема йшлося про:
- основні причини, механізми встановлення факту та заходи попередження отруєння бджіл;
- недопущення порушення законодавства у сфері заходів профілактики отруєння бджіл засобами захисту рослин при застосуванні пестицидів та агрохімікатів у період проведення масових польових робіт.
Наголошено, що найдієвішим методом профілактики отруєння бджіл є діалог між територіальними громадами, пасічниками та господарствами, які на своїх земельних ділянках застосовують засоби захисту рослин. Разом вони в змозі визначитись із порядком взаємного інформування про місце та час проведення обробітку культур пестицидами, час ізоляції бджіл тощо.
ВИРІШИЛИ:
- Відповідно до статей 30 та 37 Закону України «Про бджільництво», фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР) для обробки медоносних рослин, зобов'язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації та і інший спосіб попередити про це пасічників, пасіки яких розташовані на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому необхідно вказати: точну дату обробки; територію і культури; назву препарату; спосіб застосування; ступінь токсичності препарату і строки ізоляції бджіл. Обприскування здійснювати ввечері то згідно встановленого графіку.
- Крім того, для оповіщення пасічників використовувати всі можливі шляхи (телефон, безпосередній об’їзд пасік, інформування через органи місцевого самоврядування, повідомлення старостів).
- На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл (небезпечний для бджіл або безпечний для бджіл).
- Обробки нектароносів, пилконосів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10 години) та вечірні (18-22 години). Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають з вулика.
- Для уникнення конфліктних ситуацій бджолярі зі свого боку повинні також дотримуватись певних вимог – реєструвати свої пасіки та повідомляти про їх переміщення, постійно підтримувати зв’язок з сільгоспвиробниками та органами виконавчої влади.
- Відшкодування збитків при отруєнні бджіл здійснюється згідно Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин затвердженої Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 року №338 зі змінами.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про бджільництво, відшкодовується в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, що передбачено статтею 39 Закону України ”Про бджільництво”, а суперечки, що виникають у галузі бджільництва, вирішуються судом у встановленому законодавством порядку (стаття 40 цього ж Закону).
Порушення вимог ст. 21 Закону України ”Про захист рослин” та ст. 38 Закону України ”Про бджільництво” тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність.
РЕКОМЕНДУВАТИ:
- Старостам сіл та старостинських округів провести зустрічі, спільні наради з фермерами, пасічниками та провести роз’яснювальну роботу щодо дотримання вимог законодавства у сфері бджільництва, профілактики отруєння бджіл засобами захисту рослин та дотримання чинного законодавства стосовно своєчасного повідомлення пасічників про застосування пестицидів і агрохімікатів.